Дайджест тижня 17-24 квітня 2018

Юридичний дайджест тижня 16-23 квітня. CADASTRE.UA

1. Відтепер непідписання акта погодження меж не є перепоною для приватизації земельної ділянки

Прецедентом до цього слугує прийнята Верховним Судом у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду Постанова по справі №681/1039/15-ц від 28.03.2018 року.

В Постанові висвітлені висновки щодо наслідків непідписання акту погодження меж земельної ділянки. Детальніше: http://cadastre.in.ua/vidteper-nepidpisannya-akta-pogodzhe…/

Прийнята Постанова по справі №681/1039/15-ц, Верховним Судом у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду 28.03.2018 року. В Постанові висвітлені наступні висновки щодо наслідків непідписання акту погодження меж земельної ділянки:

  • Погодження меж є виключно допоміжною стадією у процедурі приватизації земельної ділянки, спрямованою на те, щоб уникнути необов’язкових технічних помилок. При цьому стаття 198 ЗК України лише вказує, що складовою кадастрових зйомок є «погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами». Із цього зовсім не слідує, що у випадку відмови суміжного землевласника або землекористувача від підписання відповідного документа – акта погодження меж – слід вважати, що погодження меж не відбулося.
  • Погодження меж полягає у тому, щоб суміжнику було запропоновано підписати відповідний акт. Якщо він відмовляється це робити, орган, уповноважений вирішувати питання про приватизацію ділянки по суті, повинен виходити не із самого факту відмови від підписання акта, а із мотивів відмови (якщо вони озвучені). Якщо такими мотивами є виключно неприязні стосунки – правового значення вони не мають.
  • У разі виникнення спору сама по собі відсутність погодження меж не є підставою для того, щоб вважати прийняте рішення про приватизацію незаконним.
  • Підписання акта погодження меж самостійного значення не має, воно не призводить до виникнення, зміни або припинення прав на земельну ділянку, як і будь-яких інших прав у процедурі приватизації.
  • Непогодження меж земельної ділянки із суміжними власниками та землекористувачами не може слугувати підставою для відмови відповідної місцевої ради в затвердженні технічної документації, за умови правомірних дій кожного із землекористувачів.
  • Не надання згоди на погодження меж земельної ділянки суміжного землекористувача не може бути перепоною для розгляду місцевою радою питання про передачу земельної ділянки у власність відповідачу за обставин виготовлення відповідної технічної документації.

Рішення суду за посиланням: http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/73156897

2. З початку року створено 1919 нових ОСББ, — Геннадій Зубко

ОСББ – ключовий партнер держави у впровадженні реформи ЖКГ та енергоефективності. ОСББ першими, хто почав шлях до управління своєю власністю, ресурсами і покращення послуг для своїх мешканців. Політики, які проваджуються Урядом, міністерствами, законодавчо підтримуються парламентом є дуже важливими для ОСББ. Але з іншого боку, нам необхідна ваша підтримка і пропозиції під час підготовки необхідних законів та нормативно-правових актів для того, щоб вони реально запрацювали. Як показує практика, шлях від ідеї до реального отримання результату дуже довгий. Про це під час засідання Національної Ради ОСББ заявив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко.

За його словами, до складу Нацради ОСББ обов’язково мають бути залучені представники Мінфіну, Мінсоціполітики, Мінекономіки і ОДА для персональної відповідальності за прийняття рішень.

«Сьогодні ми проговорюємо з ОСББ пріоритетні напрямки роботи щодо впровадження ключових законів у сфері ЖКГ, прийнятих у минулому році. В першу чергу, це закон «Про ЖКП», який безпосередньо впливає на роботу домогосподарств. ОСББ першими, хто почав шлях до управління своєю власністю, ресурсами і покращення послуг для своїх мешканців. Так, тільки з початку 2018 року створено 1919 нових ОСББ. Ефективність вашої роботи дозволяє економити на рахунках за ЖКП та впроваджувати найкращі енергоефективні технології», — наголосив Геннадій Зубко.

Серед законів, необхідних до впровадження – ЗУ «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», ЗУ «Про енергетичну ефективність будівель», ЗУ «Про Фонд енергоефективності».

«Вчора ми підписали з ЄС фінансову Угоду про співфінансування Фонду енергоефективності на 50 млн євро. 20 квітня очікується підписання Угоди Європейського Союзу з IFC щодо участі в управлінні даним проектом. Фонд має запрацювати в 3-му кварталі 2018 і найближчим часом розпочнуться процедури відбору до його Наглядової Ради та Директорати. Його старт це початок кропіткої та важливої роботи, в якій ОСББ відведена одна з ключових ролей. А Фонд енергоефективності має стати надійним партнером ОСББ та їх мешканців», — розповів урядовець.

Крім того, під час зустрічі з Нацрадою ОСББ було обговорено  ряд актуальних проблемних питань. В першу чергу, щодо взаємодії ОСББ з органами влади, які  здійснюють контрольно-наглядові функції – Держаудитслужбою та Держпраці. Також, взаємовідносини ОСББ з підприємствами газо- та електропостачання, зокрема щодо загальнобудинкових газових лічильників, обслуговування внутрішньобудинкових мереж газо- та електропостачання, укладення відповідних договорів. Окреме питання, яке було підняте — списання органами місцевого самоврядування з балансу багатоквартирних будинків та передача технічної документації на будинок (відсутність технічної документації, відмова органу місцевого самоврядування «прощатися» з житловим фондом).

За даними Прес-служби Віце-прем’єр-міністра України

3. Затверджені нотаріальні бланки нового зразка

З квітня 2018 року нотаріуси України почали отримувати бланки нотаріальних документів нового зразка. Державне підприємство «Національні інформаційні системи» почало їх постачання державним та приватним нотаріусам 18 квітня 2018 року, – повідомляється на сайті ДП «НАІС».
Строк постачання спеціальних бланків нотаріальних документів з моменту отримання заяви від нотаріуса становить 10 робочих днів, таким чином перші бланки нового зразку уже були отримані нотаріусами. В ДП «НАІС» зазначають, що це має вирішити проблему нестачі бланків, з якою останнім часом зіткнулися нотаріуси.
Відповідно до Постанови КМУ від 5 серпня 2009 р. №812, в разі зміни опису і зразка спеціального бланка нотаріального документа залишки спеціальних бланків нотаріальних документів, опис і зразок яких були раніше затверджені, використовуються до повного їх витрачання.
Таким чином, і нові форми нотаріальних бланків, і «старі» можуть використовуватися нотаріусами України.
Інформація із сайту: ДП «НАІС»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *